Gaz Pedalı Tekledi - 18


Çıkan Kısmın Özeti: Kerem Ulaş’ın verdiği isimle, Necip’in morg önündeki sigara izmaritinden çıkarttığı isim uyuşmuştur. Peki kaza yerinde çakmağı bulunan ve morgdaki cesedi kaçıran Yunus Derebeyi kimdir? Komiser Tahsin ve Necip, oyuncu Orçun Kop’un gözden kaybolduğu araziye gittiklerinde bir yer altı geçidi keşfederler…


Ayaklarının altındaki toprak kımıldamaya ve metalik bir sesle aralanmaya başladığında, Komiser Tahsin ve Necip yapabilecekleri ilk şeyi yaparak arkalarında duran derme çatma kulübenin içine giriverdiler!

Kulübenin, eskidiği için arası hafif açılan tahtalarını menzil alarak araziyi gözetlemeye başlayan ikiliyi bir sürpriz bekliyordu: Orçun Kop, dibi görünmezcesine karanlığa boğulmuş olan yer altı geçidinden rampa yukarı çıkarak gün yüzüne kavuşmuştu. Araba bir süre duraksadıktan sonra metalik ses tekrar duyulmaya başlayınca gazlayıp gitti… Geçit kapanıyordu.

Komiser Tahsin, Necip’e doğru bakıp aklına ilk gelen şeyi yaptı: Koşarak geçidin içine daldı!

Kapağı iyice kapanıyor olduğundan aralığı azalan girişe vardığında eğilip kayarak girmek zorunda kalmıştı ve bu hareketi, pantolonunun dizini yırtmıştı ama en nihayetinde geçide girmişti! Zira o girdikten birkaç saniye sonra kapak inledi, gürledi ve büyük bir ses çıkararak tamamen kapandı…

Dışarıdan koşarak gelen Necip’in ayak sesini belli belirsiz de olsa duyuyordu Komiser Tahsin. Telefonunu çıkardığında zayıf da olsa çektiğini görünce zemine iyice yaklaştırarak Necip’e bir mesaj yolladı. Dışarıdan önce telefon melodisi, sonra da uzaklaşan ayak sesleri duyulunca mesajın yerine ulaştığı kesinleşmişti. Derin bir nefes alarak geçide doğru döndü yüzünü.

Geçit, önüne tamamıyla simsiyah gibi görünen fakat ufuk noktasında cılız da olsa bir beyazlık taşıyacak şekilde serilmişti. Yokuş aşağı dikkatlice inerken bir eliyle de duvarı yokluyordu Komiser Tahsin. Yerler sert topraktı ancak duvarlar eski usul dev taşlarla örülmüştü. Yerin altında, taşların ve toprağın arasında nasıl olup da üşümediğine hayret ederken; sorusunun cevabını aşağıdaki açıklığa vardığında aldı tecrübeli amir.

Yokuş aşağı inen geçit, keskin bir düzlüğe ermişti. Düzlük, aynı zamanda ışığın kaynağını da ayan beyan ortaya seriyordu: Geniş düz alanda bir varilin içinde ateş yakılmıştı. Varilden yayılan ısı, geçidi ısıtıyordu… Aynı zamanda, ateş sayesinde yayılan aydınlık da düzlüğün açıldığı üç kolu gözle görülür hale getiriyordu.

Üç farklı yöne uzanan geçitte hangi yöne gideceğine karar veremeyen Komiser Tahsin öylece dururken arkasındaki kapağın açıldığını duydu. Sese ek olarak, açık havanın doğal aydınlığı da geçidin içine doluşmuştu. Koşar adımlarla üç küçük yoldan birisine girdi, yolun ağzında dışarıyı gözetleyerek beklemeye başladı.

Önce kapağın geri kapanma sesi duyuldu, ardından bir çift far ışığı düz alana yayıldı. En sonunda ise araba belirmişti. Bu sefer gelen Orçun Kop değildi. Komiser Tahsin’in Yunus Derebeyi olduğundan şüphelendiği, Riva’daki drag kazasının olduğu gece yanına gelip garip garip konuşan yaşlı adamdı!
Arabayı düzgünce park eden ihtiyar, yaşından beklenmeyecek bir çeviklikle araçtan inmiş; üç geçitten ilkine girmişti. Böylece Komiser Tahsin’in hangi yolu seçeceği de belli olmuştu.

Güvenli uzaklığı yakaladığını umarak, adamdan bir dakika sonra aynı yola girdi. Dikkatli bir şekilde ilerlerken geçidin gittikçe karanlıklaşması biraz ürpertici gelmişti… Geçit aydınlanır gibi olunca yavaşladı Komiser Tahsin. Bir açıklığa daha ulaşılmıştı.

Kafasını hafifçe ileri uzattığında, gördüğüne ilk olarak inanamadıysa da; fotoğraflarını çekerken biraz daha emin oldu rüyada olmadığına…


(Devam Edecek)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

 

FİGÜRANIN ÖLÜMÜ

FİGÜRANIN ÖLÜMÜ
Hürhaber'de sekiz hafta tefrika edilen Komiser Tahsin hikayesi

KNAVE

KNAVE
Hürhaber'de altı hafta tefrika edilen Komiser Tahsin hikayesi

İNECEK VAR!

İNECEK VAR!
Kayıp Rıhtım'da yayınlanan bir Komiser Tahsin hikayesi

Suret

Suret
Bu logoyu gördüğünüz yerde, polisiye var demektir!

"Basın Cinayetleri"

"Basın Cinayetleri"
line.do'da 'Editörün Seçimi' olarak da paylaşılan, Basın Cinayetleri isimli çalışma.

NOEL BABA'YI KİM ÖLDÜRDÜ?

NOEL BABA'YI KİM ÖLDÜRDÜ?
Komiser Tahsin'in 2015 yılbaşı için yazılmış, özel öyküsü!

ÇİVİLERE RUH ÜFLEYENLER

ÇİVİLERE RUH ÜFLEYENLER
Kayıp Rıhtım'da yayınlanan bir Komiser Tahsin hikayesi